Strona główna >> Statki, okręty, żaglowce >> Budowa modeli statków (część 01) - Początek, budowa kadłuba

Budowa modeli statków (część 01) - Początek, budowa kadłuba
Autor: darek2

Opracowanie w obecnej formie: 2011.02.06 by Illuminati75

Pierwszą rzeczą jaką trzeba wykonać jestwybór tematu - co chcemy zbudować . Aby wykonać ładny i wierny model potrzebny jest plan , według którego będziemy się wzorować . Przy budowie modeli statków możemy posłużyć się Planami Modelarskimi albo gotowymi modelami kartonowymi. Ważnym elementem w modelach statków jest szkielet , od niego zależy cała wytrzymałość konstrukcji kadłuba , ta konstrukcja musi być mocna i sztywna aby nie doszło do deformacji kadłuba
Sam szkielet składa się z wzdłużnicy , wręg i wzmocnienia na lini wodnej (tzw. wodnica) . Aby go wykonać musimy elementy szkieletu odbić na tekturkę grubości 3-4mm , cieńsza będzie ulegać deformacji , co znacznie utrudni nam prawidłowe wykonanie modelu , grubszą należy stosować przy modelach o dużych wymiarach (od ok.70cm do większych) następnie sklejamy całość .
Zdjęcie 02 ukazuje wykonany szkielet modelu oraz całą konstrukcję - wzdłużnicę , wręgi i wodnicę . Na cienkiej tekturze 0,5mm rysujemy obrys pokładu i przyklejamy na całość szkieletu , ułatwi to początkującym wykonanie prawidłowego obrysu pokładu . Gdy mamy już gotowy szkielet rozpoczynamy klejenie zapałek . Kolejnym etapem budowy jest wykonanie pokładu, zapałki kleimy na przemian tzw. cegiełkę, dobrze jest stykające się boki zapałek lekko wyrównać na pilniczku do paznokci, uzyskamy przez to równe boki zapałek dzięki czemu unikniemy szpar w poszyciu pokładu a sam pokład będzie wyglądał bardziej naturalnie . Na zdjęciu 4 widać wykonany pokład. Konstruując pokład należy zaznaczyć miejsce, w którym będą wykonane gretingi, samo wykonanie gretingów pominę gdyż ten temat był już omawiany na łamach forum. Gdy pokład mamy już gotowy wykonujemy rufę.
Przykłady wykonania rufy
Wykonanie tego elementu (zdjęcie 11 zaznaczone kolorem) znacznie ułatwi nam potem prawidłowe wykonanie burt . Po oklejeniu rufy nożykiem zcinamy nadmiar zapałek i papierem ściernym - 100 - szlifujemy krawędzie (ponownie zdjęcie 11), a następnie pilniczkiem do paznokci grubo ziarnistym wygładzamy krawędzie na gotowo . Teraz tak samo postępujemy z pokładem - nożykiem zcinamy zapałki (zdjęcie 10) i cały pokład szlifujemy na gotowo . Obróbkę pokładu dobrze jest wykonać teraz a to z prostej przyczyny - gdy będą burty będą troche przeszkadzać.
Po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności rozpoczynamy na ogół długą i żmudną pracę - oklejanie całego kadłuba. Budowa modelu statku z zapałek jest długotrwała i pamiętać należy , że pośpiech jest złym doradcą , pracować należy powoli nie na wyścigi lecz na jakość. Jeśli poświęcimy na to dużą ilość czasu model będzie estetyczny i orginalny, szybka budowa kończy się na ogół kiepskiej jakości modelem. 
Zaczynamy od naklejenia zapałek na całej długości wodnicy (zdjęcie 12) zaznaczone kolorem, kleimy od dziobu w kierunku rufy. Oklejanie wykonujemy na cegiełkę (zdjęcie 12), kleimy od dołu, czyli od stępki do góry, wykonujemy od razu całe poszycie kadłuba - burty i nadburcia.